LACKOWA - BESKID NISKI - 997 mnpm

Lackowa, nazywana żartobliwie Górą Policyjną ze względu na swoją wysokość, jest najwyższym szczytem Beskidu Niskiego.
Bardzo charakterystyczne dla tej góry jest podejście od strony zachodniej. Jest ono naprawdę bardzo strome i niekiedy wejście na Lackową przypomina wspinaczkę. Całe szczęście że na stoku rosną drzewa bo dzięki ich wystającym korzeniom łatwiej jest wejść i co ważniejsze zejść.

Trasa Izby-Lackowa-Izby: 2 - 2.5 godziny

Zdecydowanie najkrótsze podejście jest od miejscowości Izby. Co prawda przez Izby nie prowadzi szlak, ale można do niego dojść około 600m polno-leśną drogą.
Po około 15 minutach dochodzimy to polany na której są słupy graniczne. Jest to Przełęcz Beskid (644 mnpm) i tu należy skręcić w lewo na szlak. Niestety większość znaków szlaku jest zamalowana, ale wystarczy że będziemy szli po słupach granicznych i będziemy na właściwej drodze.
Po kolejnych 20 minutach dochodzimy do tego co w Lackowej najfajniejsze czyli do bardzo stromego podejścia. Przejście tej stromizny zajmuje około 30 minut.
Przed samym szczytem jest już płasko. Po prawej stronie ułożone są 2 kupki kamieni, ale to jeszcze nie szczyt. Do niego potrzebujemy jeszcze ok 5 minut.
Na samym szczycie ciekawostka gdyż na polskim słupie podana jest wysokość 997 mnpm, a na słowackim 996 mnpm (może na słowacji nr na policję jest 996 ;-)
Zejście zajmuje około 60 minut i trzeba tylko uważać na stromiźnie jeżeli jest po deszczu, gdyż robi się niezła ślizgawka.


 
 
Partnerzy:


Producent produktów wykrywalnych w tym: plastrów wykrywalnych, długopisów wykrywalnych czepków wykrywalnych.Sklep internetowy z produktami wykrywalnymiDystrybutor luster niełukących