SKALNIK - RUDAWY JANOWICKE - 945 mnpm

Skalnik (945 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce w Sudetach Zachodnich w Rudawach Janowickich. Wzniesienie położone jest w Rudawskim Parku Krajobrazowym w południowo-środkowej części Rudaw Janowickich na północ od Przełęczy pod Bobrzakiem około 4,5 km na północny wschód od centrum Kowar.

Góra jest najwyższym szczytem Rudaw Janowickich wyraźnie wydzielonym Przełęczą pod Bobrzakiem i Przełęczą Rudawską o średnio stromych zboczach, które podkreślają wzniesienie w terenie. Jest to wzniesienie o kopulastym kształcie w postaci rozległego masywu górującego w Rudawach Janowickich w postaci grzbietu o dwóch kulminacjach tworzących wspólny wierzchołek. Wyższy wierzchołek (945 m n.p.m.) wysunięty na północny wschód stanowi rozległa kopuła z niewyraźnie zaznaczonym wierzchołkiem, niższy południowo-zachodni zajmuje szereg okazałych skałek o fantazyjnych kształtach, z których szczytowa na wysokości (935 m n.p.m.) o nazwie Ostra Mała udostępniona jest wykutymi w skale stopniami i zwieńczona platformą widokową. Masyw Skalnika zbudowany jest z granitu karkonoskiego. Zbocza i szczyt porasta w całości las świerkowy regla dolnego. Północno-zachodnie zbocze poniżej szczytów zajmują dwa niewielkie rumowiska skalne. Na południowym zboczu przy szlaku czerwonym i żółtym rozsiane są kolejne skałki tzw. Konie Apokalipsy. W lesie poniżej skałek znajduje się węzeł szlaków turystycznych. Z punktu widokowego na Ostrej Małej rozpościera się widok na panoramę Karkonoszy wraz z Lasockim Grzbietem, Kotliny Jeleniogórskiej, Pogórza Izerskiego, Gór Wałbrzyskich, Gór Kamiennych, Gór Kaczawskich, oraz Rudaw Janowickich z Górami Sokolimi. Przy dobrej widoczności widoczna jest Ślęża. Szczyt należy do Korony Gór Polski, Korony Sudetów oraz Korony Sudetów Polskich.


 
 
Partnerzy:


Producent produktów wykrywalnych w tym: plastrów wykrywalnych, długopisów wykrywalnych czepków wykrywalnych.Sklep internetowy z produktami wykrywalnymiDystrybutor luster niełukących